spolecznosc      wesprzyj

Ania chciała kupić 10 jednakowych puszek karmy dla psa, ale zabrakło jej 11 złotych. Kupiła 6 takich puszek karmy i zostało jej 3,40 złotych. Ile kosztuje jedna puszka karmy? Zapisz obliczenia.

Rozwiązanie:

Oznaczmy:

x – cena jednej puszki

Wiemy, że gdyby Ania kupiła 10 puszek, to zabrakłoby jej 11 zł:

image001

Wiemy, że gdy Ania kupiła 6 puszek, to zostało jej 3,4 zł:

image002

Otrzymujemy:

image003

image004

image005

image006

Puszka kosztowała 3,6 zł.

Matematyka, egzamin ósmoklasisty 2021: zadanie 18