Zbiór oznaczać będziemy wielkimi literami: A, B, C, D, E, … natomiast elementy zbiorów małymi literami: a, b, c, d, e, …
Jeśli zbiór ma wiele elementów, to możemy zapisać wszystkie jego elementy
Zbiór, którego liczba elementów wyraża się liczbą naturalną, nazywamy zbiorem skończonym, w przeciwnym wypadku o zbiorze powiemy, że jest zbiorem nieskończonym. Szczególnym przypadkiem zbioru skończonego jest zbiór pusty, czyli taki, do którego nie należy żaden element. Zbiór pusty oznaczamy symbolem .
Definicja 1.
Zbiory A i B są równe, wtedy i tylko wtedy, gdy każdy element należący do zbioru A należy do zbioru B i każdy element należący do zbioru B należy do zbioru A. Równość zbiorów A i B zabisujemy .
Przykład 1.
Mamy dane zbiory A i B:
A – zbiór cyfr potrzebnych do zapisania liczby 2248
B – zbiór cyfr potrzebnych do zapisania liczby 84442
Ponieważ i , więc .
Definicja 2.
Zbiór A jest podzbiorem zbioru B, wtedy i tylko wtedy , gdy każdy element zbioru A jest elementem zbioru B. Zawieranie zbiorów zapisujemy .
Przykład 2.
Mamy dane zbiory A i B:
A – zbiór cyfr potrzebnych do zapisania liczby 28
B – zbiór cyfr potrzebnych do zapisania liczby 84442
Ponieważ i , więc .
Definicja 3.
Sumą zbiorów A oraz B nazywamy zbiór tych elementów, które należą do co najmniej jednego z tych zbiorów. Sumę zbiorów A i B zapisujemy .
Przykład 3.
Jeśli i , to wtedy .
Definicja 4.
Różnicą zbiorów A oraz B nazywamy zbiór tych elementów, które należą do zbioru A i nie należą do zbioru B. Różnicę zbiorów A i B zapisujemy lub .
Przykład 4.
Jeśli i , to wtedy .
Definicja 5.
Częścią wspólną (iloczynem) zbiorów A oraz B, nazywamy zbiór tych elementów, które należą jednocześnie do zbioru A i zbioru B. Iloczyn zbiorów A i B zapisujemy .
Przykład 5.
Jeśli i , to wtedy .
Definicja 6.
Niech A będzie dowolnym zbiorem w przestrzeni Z, . Dopełnieniem zbioru A w przestrzeni Z nazywamy zbiór tych elementów przestrzeni Z, które nie należą do zbioru A. Dopełnienie zbioru A zapisujemy .
Przykład 6.
Jeśli i , to wtedy .